Kontaktná alergia


Alergia sa často prejavuje ej na koži vo forme ekzému. Môže byť vyvolaná alergénmi, ktoré sa kože dotýkajú, alebo sú na ňu nanesené.

Kontaktná alergia
Kontaktná alergia

Je veľmi veľa možných alergénov, ktoré sú schopné spôsobiť ťažkosti, v bežnom živote si človek často ani neuvedomí, čo všetko sa dotýka kože. Už pri kúpaní sa naša pokožka stretáva s mnohými kozmetickými prípravkami. Mydlá, šampóny, kondicionéry, antiperspiranty, voňavky, zubná pasta. Po oblečení rôzne tkaniny prírodné i syntetické. Tkaniny obsahujú zvyšky chemikálií po praní, či aviváži. Môžu obsahovať aj rôzne gombíky, pútka, ktoré sa dotýkajú priamo kože (nikel a chróm môže často robiť ťažkosti). Rôzna ozdobná bižutéria, piercing.


Aj kožené, či gumené súčasti odevov môžu komplikovať život ľuďom na ne alergickým. Niekedy je alergizujúcim napríklad kožený opasok, pretože pri úprave kože bol použitý alergén. Pri umývaní riadov na ruky pôsobia saponáty. Ak si chránite pred nimi ruky v latexových rukaviciach a ste alergický na latex, môžete meť tiež ťažkosti. Okrem tohto výpočtu môžu kontaktnú alergiu spôsobiť aj lieky – rôzne masti, alebo očné kvapky. Dobré je myslieť aj na možnosť kontaktnej alergie s roztočmi – ak sú, napríklad, na vankúši, celú noc sa ich dotýkate tvárou…

Ak sa alergická reakcia objavuje na konkrétnom mieste na koži, vždy je dobré položiť si otázku, či sa tým miestom niečoho pravidelne nedotýkate.

Pomocou biorezonančnej terapie je možné Vašu kontaktnú alergiu diagnostikovať a následne odstrániť. Tým sa zbavíte nepríjemných príznakov, ktoré Vám komplikujú život. Potrebných je viac sedení, ktorých počet vždy záleží na konkrétnom prípade.


  • Za nepríjemnými vyrážkami na tvári môže stáť voňavý uterák – presnejšie aviváž.
  • Podivuhodný kožný nález pod pupkom môže spôsobovať kovový gombík riflí.
  • Nepríjemný ekzém pod pazuchami môže „živiť“ pravidelná denná dávka antiperspirantu.
  • Čudné fľaky na krku a jednom zápästí môže mať na svedomí tá retiazka, ktorú ste dostali na narodeniny.
  • Stále sa zhoršujúci stav a počet pupákov na tvári môže spôsobovať masť proti akné, na ktorú ste alergickí…
  • Zápal vo vlasovej časti hlavy môže byť spôsobený parfémom v šampóne.
  • Nájsť skutočného vinníka nie je vždy tak jednoduché, ako na uvedených príkladoch. Odporúčame vám používať na kozmetiku prechodne len najobyčajnejšie detské mydlo. Bielizeň (hlavne uteráky) nedávajte do aviváže a nepoužívajte kozmetiku. Ak za pár dní ťažkosti ustúpia, možno ste našli vinníka…